DJI Inspire 3
DJI Inspire 3 to kolejna generacja profesjonalnych dronów od filmowania. Nowy quadrocopter z segmentu DJI PRO, dzięki kamerze X9-8K Air z pełnoklatkową matrycą, pozwala na nagrywanie materiału w 8K. Dron posiada m.in. moduł RTK, odpowiadający za precyzyjne pozycjonowanie, a także 9 czujników optycznych. System transmisji O3 Pro ma zasięg do 8 km (CE), a na dystansie do 3 km daje możliwość transmisji na żywo 4K w 30 klatkach. Dostępna jest funkcja obsługi sprzętu na 2 aparatury Dual Control. Za sterowanie dronem Inspire 3 odpowiada aparatura z wyświetlaczem DJI RC Plus. Urządzenie posiada kamerę FPV 1.8-cala o polu widzenia 161°, a za ułatwienie filmowania odpowiadają automatyczne funkcje Waypoint Pro i Spotlight Pro. Nowy Inspire jest też kompatybilny z akcesoriami znanymi z gimbala Ronin 4D - monitorem DJI High-Bright Remote Monitor i uchwytami Ronin 4D Hand Grips.
Opływowy, zintegrowany design
W dronie DJI Inspire 3 zastosowano nową, aerodynamiczną budowę, w celu jak największej redukcji oporu powietrza. Maksymalna prędkość wznoszenia i opadania wzrosła względem poprzedniego modelu do 8 m/s, a maksymalny czas lotu to 28 minut. Kamera FPV, sensory optyczne, anteny i slot na kartę pamięci są również zaprojektowane w zgodzie z designem i zintegrowane z obudową drona.
Inspire 3 posiada klasyczną budowę o zmiennej geometrii ramion, znaną z serii Inspire. Pozwala to na pełen obrót gimbala z kamerą bez ramy drona widocznej w kadrze. Kiedy ramiona są opuszczone, gimbal może być skierowany ku górze o 80°.
Pozycjonowanie z centymetrową dokładnością
Inspire 3 wykorzystuje technologię pozycjonowania RTK, stosowaną w branży budowlanej i geodezyjnej, zapewniającą centymetrową dokładność. W porównaniu z systemem pozycjonowania satelitarnego GNSS, RTK nie tylko daje bardziej stabilny lot, ale też pozwala na dokładniejsze planowanie tras lotu.
Waypoint Pro
Stworzony specjalnie z myślą o filmowaniu z powietrza, Waypoint Pro pozwala na planowanie trasy lotu i ujęć z całą gamą ustawień. Innowacyjne ujęcia mogą zostać stworzone automatycznie, m.in. dzięki trybom Repeatable Routes i 3D Dolly.
W trybie Repeatable Routes dron automatycznie leci tą samą trasą, z zachowaniem parametrów takich jak wysokość lotu, prędkość, kąt nachylenia gimbala i ustawienia kamery. Powtórzenie tej samej trasy pozwala filmowcom na tworzenie trudnych, długich ujęć z łatwością lub identyczny przelot w innym czasie.
Tryb 3D Dolly symuluje mocowania typu cablecam, czy wysięgniki, wykraczając poza ograniczenia tych urządzeń. Po zaplanowaniu trasy lotu, filmowiec może manualnie kontrolować drona, w celu podążania trasą lotu do przodu i wstecz, z regulacją takich parametrów jak prędkość, czy kąt nachylenia gimbala.
Spotlight Pro
Ulepszony względem poprzednika, Spotlight Pro jeszcze bardziej ułatwia twórcom tworzenie w pojedynkę skomplikowanych ujęć. Dzięki zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego, Inspire 3 pozwala na rozpoznanie i skupienie kamery na ludziach, pojazdach czy łodziach, z większą precyzją niż dotąd.
Follow mode
W trybie Follow dron oraz kamera z gimbalem skierowane są w tym samym kierunku i pozostają zablokowane na obiekcie tak, aby operator mógł wykonać ujęcie okrążające bez potrzeby ręcznego kadrowania.
Free mode
W trybie Free, dzięki możliwości obrotu gimbala o 360° w osi Pan, gimbal z kamerą pozostaje zablokowany na obiekcie, podczas gdy operator wykorzystuje kamerę FPV do zorientowania się w przestrzeni i kontrolowania lotu.
Wykrywanie przeszkód
Inspire 3 jest wyposażony w 9 sensorów, składających się na solidny system wykrywania przeszkód we wszystkich kierunkach, zapewniający kompleksową ochronę podczas lotu.


Po raz pierwszy na czterech nogach zostały umieszczone sensory optyczne. Takie rozwiązanie pomaga ominąć przeszkody, podczas gdy podwozie drona jest podniesione, a jednocześnie pozwala wykrywać obiekty kiedy podwozie jest opuszczone.
Dodatkowo, Inspire 3 posiada nową funkcję regulacji ustawień systemu wykrywania przeszkód. Czujniki dolne, boczne i górne mogą być włączane i wyłączane niezależnie, a odległość alarmu zbliżeniowego może być ustawiana manualnie.
Nawet kiedy aktywne omijanie przeszkód jest wyłączone, użytkownik nadal ma podgląd na dystans do przeszkód na wyświetlaczu i jest informowany alarmem dźwiękowym o bliskości obiektu, ale dron nie wykonuje automatycznych manewrów omijania.
Kamera FPV
Inspire 3 jest wyposażony w nową kamerę FPV z sensorem 1/1.8-cala, rozmiarem piksela 3μm, szerokim polem widzenia 161°, o podglądzie na żywo 1080p w 60 klatkach. w porównaniu z poprzednikiem, pole widzenia jest około dwukrotnie szersze. Nowa kamera FPV jest też bardziej czuła na światło, co pozwala operatorom na lepsze rozeznanie się w otoczeniu, nawet w nocy.
Kamera 8K
X9-8K Air to najlżejsza jak dotąd pełnoklatkowa kamera na gimbalu produkcji DJI. Jej elementem jest też najnowszy system przetwarzania obrazu CineCore 3.0, posiadający wsparcie dla filmów 8K/25fps CinemaDNG i 8K/75fps Apple ProRes RAW (licencje sprzedawane osobno).
W trybie S&Q (Slow & Quick) kamera X9-8K Air posiada wsparcie dla pełnoklatkowego filmu 4K/120fps ProRes RAW, bez potrzeby przycinania obrazu.
Dual Native ISO
X9-8K Air posiada wsparcie dla Dual Native ISO. Przy “pełnej klatce” w 30 klatkach i poniżej, Dual Native ISO oferuje zakres ekspozycji 800/4000, z obsługą 24 klatek, popularnych w produkcjach filmowych oraz 25 klatek, używanych w materiałach reklamowych i telewizyjnych. Powyżej 30 klatek wartości ekspozycji to 320/1600. To pozwala kamerze X9-8K Air na nagrywanie wyraźnego obrazu z minimalnymi szumami, nawet w słabych warunkach oświetleniowych.


Rozpiętość tonalna
Kamera X9-8K Air posiada rozpiętość tonalną w zakresie 14+, dzięki czemu jest w stanie wyłapać więcej szczegółów w obszarach zacienionych i prześwietlonych, co daje więcej swobody podczas pracy w skomplikowanych warunkach oświetleniowych, jak podczas wschodów czy zachodów słońca.
Obiektywy
Kamera X9-8K Air posiada firmowe mocowanie DL, dzięki czemu jest kompatybilna z obiektywami DL 18/24/35/50 mm F2.8 (dostępnymi osobno). Wszystkie obiektywy zostały stworzone z myślą o kinematografii z powietrza, a ich obudowy są wykonane z lekkiego włókna węglowego.

DJI Cinema Color System (DCCS)
DJI Cinema Color System (DCCS) pozwala kamerze X9-8K Air na zachowanie autentyczności kolorów. DCCS zapewnia bezstratne porównanie kolorów pomiędzy X9-8K Air, a kamerami używanymi z ziemi, takimi jak DJI Ronin 4D, co daje stały styl kolorystyczny na ziemi i w powietrzu, często wymagany w postprodukcji.
Synchronizacja kodu czasowego
Poprzez port 3.5mm na dronie, możliwa jest synchronizacja kodu czasowego między urządzeniami w powietrzu i na ziemii. W przypadku edycji dużej ilości materiału z wielu kamer, synchronizacja kodu czasowego znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.
Aparatura sterująca DJI RC Plus
Inspire 3 posiada profesjonalną aparaturę sterującą DJI RC Plus, z wbudowanym, 7-calowym wyświetlaczem o jasności 1200 nitów. Aparatura posiada również port wyjściowy HDMI oraz wiele przycisków i pokręteł, zapewniających szybką i intuicyjną pracę. Funkcje przycisków mogą być przypisywane w inne miejsca, co pozwala użytkownikom na dostosowanie aparatury do własnych preferencji. Wbudowany akumulator zapewnia czas pracy do 3.3 godziny, a czas ten można zwiększyć do 6 godzin dzięki wewnętrznemu akumulatorowi WB37. Aparatura obsługuje również hot-swapping, dzięki któremu można wymienić zewnętrzny akumulator na nowy bez potrzeby wyłączania urządzenia.

Poza klasycznym interfejsem kontroli lotu, aplikacja DJI Pilot 2, dedykowana dla dronów Inspire, posiada interfejs z parametrami przydatnymi dla filmowców. Można tu znaleźć takie parametry jak ekspozycja, ogniskowa, kąt nachylenia gimbala, czy ustawienia nagrania.

Transmisja obrazu O3 Pro
Inspire 3 wyposażony jest w system transmisji obrazu O3 Pro, zapewniający zasięg do 8 kilometrów w trybie pojedynczego operatora i 6.4 kilometra w trybie dwóch operatorów. Zarówno kamera główna, jak i kamera FPV obsługują podgląd na żywo 1080p w 60 klatkach i z niskim opóźnieniem od 90 milisekund.
Po raz pierwszy też, na dystansie do 5 km, obsługiwany jest podgląd na żywo 4K/30fps.

Dual Control
W trybie lotu na dwóch operatorów, dwie aparatury mogą otrzymywać podgląd na żywo i kontrolować drona niezależnie od siebie, więc operator drona i kamery mogą znajdować się w różnych miejscach na planie. Nie jest już wymagane parowanie aparatury nadrzędnej z podrzędną. Jeśli operator drona straci sygnał, operator kamery może przejąć kontrolę nad dronem i wrócić nim bezpiecznie w miejsce startu.

Kompatybilność ekosystemem DJI PRO
Inspire 3 jest kompatybilny z urządzeniami z ekosystemu DJI PRO, w tym z monitorem DJI High-Bright Remote Monitor, DJI Master Wheels, czy systemem transmisji DJI Transmission.
Dwa akumulatory
Inspire 3 jest wyposażony w nowy system dwóch akumulatorów TB51, o zoptymalizowanej niezawodności i parametrach.
Akumulatory TB51 są mniejsze, lżejsze i bardziej opływowe, posiadają też wyższe napięcie niż TB50. Zapewniają one do 28 minut lotu i obsługują funkcję Hot Swap. Ulepszony został też system zwalniania akumulatorów.
W przypadku gdy temperatura akumulatorów spadnie poniżej 10° C, następuje uruchomienie funkcji automatycznego podgrzewania, pozwalającej na lot nawet w temperaturach wynoszących -20° C.
Hub do ładowania
Nowy, składany hub do ładowania akumulatorów stanowi optymalną równowagę pomiędzy wydajnością ładowania i rozmiarami. W hubie można umieścić 8 akumulatorów. W trybie szybkim, hub może naładować dwa akumulatory do 90% w 35 minut i 8 akumulatorów do 100% w 160 minut. Wbudowany port 65W USB-C może być wykorzystany do ładowania aparatury RC Plus.
Dysk SSD
W zestawie znajduje się dysk DJI PROSSD 1TB o prędkości zapisu do 900 MB/s, a materiał może zostać zapisany na komputerze dzięki kablowi USB-C / USB-C, bez potrzeby używania czytnika.
Przechowywanie i transport
Nowa walizka jest wyposażona w wyciąganą rączkę, dwie rączki boczne i kółka, co czyni sprzęt łatwym w transporcie. Dodatkowo, walizka posiada 2 zamki, zwiększające bezpieczeństwo. Wewnątrz zmieści się dron, kamera z gimbalem X9-8K Air, 2 aparatury DJI RC Plus, 4 obiektywy, 12 akumulatorów, 2 huby do ładowania, 3 zestawy śmigieł i inne. Nowe śmigła są składane i nie ma potrzeby ich demontażu, przed włożeniem drona do walizki.