DJI Matrice 200 V2 – nowa wersja popularnej serii quadrocopterów

DJI Matrice 200 V2 – nowa wersja popularnej serii quadrocopterów

DJI Matrice 200 V2, czyli rozwój serii dronów z segmentu DJI Enterprise

Seria DJI Matrice 200, pomimo problemów wieku dziecięcego, okazała się sporym sukcesem. Quadrocopter o wymiarach drona konsumenckiego i możliwościach sprzętu przemysłowego, znalazł uznanie w oczach użytkowników komercyjnych, ceniących stosunek łatwości użytkowania do możliwości. Kompatybilność z sensorami z 30-krotnym zoomem optycznym czy termowizyjnymi, odbiornik ADB-S, współczynnik odporności na wodę i ciała stałe IP43, możliwość montażu kamery na górze obudowy, czy długi czas lotu na dwóch bateriach – to tylko kilka cech, dzięki którym Matrice serii 200 stał się jednym z przełomów w branży dronów profesjonalnych. Kując żelazo póki gorące, firma DJI postanowiła wydać kolejną wersję wspomnianych urządzeń – serię Matrice 200 V2.

Co nowego?

Drony Matrice 200 w nowej odsłonie – czyli Matrice 200 V2, Matrice 210 V2 i Matrice 210 RTK V2 – to głównie poprawa bezpieczeństwa lotu, ale nie tylko. DJI stara się wyjść naprzeciw nowym regulacjom prawnym w niektórych krajach, między innymi poprzez zastosowanie wbudowanych diod sygnalizacyjnych na spodzie i na górze drona. Wprowadzono też możliwość lotu w trybie dyskretnym – czyli wyłączenie całego oświetlenia. Dużym usprawnieniem jest zastosowanie stabilniejszego systemu transmisji OcuSync 2.0 z szyfrowaniem w standardzie AES-256. Zasięg tego systemu w Europie to ok. 5 km, możliwa jest też automatyczna zmiana pasma z 2.4 GHz na 5.8 GHz. Niestety, zmiana systemu transmisji wiąże się brakiem kompatybilności wstecznej z aparaturami sterującymi Cendence. Drony serii Matrice 200 V2 korzystają z aparatur Cendence-S. Nowością jest za to kompatybilność z kamerami Zenmuse X7. Co prawda, nie ma możliwości dokupienia licencji Cinema DNG / Apple ProRes – producent nadal uznaje drona Inspire 2 jako optymalną platformę do filmowania – ale jakość matrycy może być sporą zaletą dla osób wykonujących ortofotomapy. Do podobnych celów wprowadzono też system TimeSync, znany już z drona DJI Phantom 4 RTK, zbierający i zapisujący dokładne dane o pozycji kontrolera lotu, sensora, czy też modułu GPS / RTK. Zebrane dane są zestawiane ze środkiem matrycy.

Brak kompatybilności z TB50

Najbardziej kontrowersyjną decyzją producenta jest brak kompatybilności z akumulatorami TB50 – seria Matrice 200 V2 może latać tylko na bateriach TB55. Może to być podyktowane faktem, że ostatnio akumulatory TB50 powodowały sporo problemów. Powodem wycofania się z TB50 może być również opracowanie przez firmę DJI funkcji kalibracji środka ciężkości z poziomu aplikacji. W pierwszej wersji Matrice 200 ciężar dwóch baterii TB55 zaburzał środek ciężkości platformy, zwłaszcza w przypadku stosowania pojedynczego sensora. Funkcja kalibracji zastosowana w V2 niweluje ten problem.

Dodaj komentarz