DJI Enterprise: DJI Wind dostaje zielone światło na Europę

DJI Enterprise: DJI Wind dostaje zielone światło na Europę

Quadrocoptery i octocopter z serii DJI Wind – drony z profesjonalnego segmentu DJI Enterprise, dostępne dotąd jedynie na rynku chińskim i amerykańskim – mogą już być zamawiane na rynek europejski. W skład rodziny Wind wchodzą urządzenia Wind 1, Wind 2, Wind 4 i Wind 8. W Europie są to produkty mało znane, więc postaramy się je pokrótce przedstawić.

Drony z serii DJI Wind w założeniu są platformami profesjonalnymi, konfigurowanymi z uwzględnieniem potrzeb indywidualnego klienta. Wszystkie Windy wspierają system narzędzi programistycznych SDK i są kompatybilne z wieloma modułami producenta, takimi jak np. D-RTK, Manifold czy systemy pozycjonowania. Każdy Wind może również współpracować z kamerami DJI – Zenmuse X3/Z3/XT/X5/X5R/Z30.

Wind 1

DJI Wind 1DJI Wind 1 to pierwszy quadrocopter serii. Urządzenie pracuje na zmodyfikowanym systemie napędowymi E1200, zasilać go mogą natomiast – podobnie jak drona Matrice 100 – dwie baterie TB47D lub TB48D jednocześnie. Dostępny port komunikacyjny pozwala na podłączanie innych urządzeń. Wind 1 waży ok. 4 kg, a jego maksymalna masa startowa to 6 kg, możliwe jest więc zainstalowanie dodatkowego sprzętu o łącznej wadze do 2 kg. Domyślnie w zestawie znajduje się również walizka, która jednak – ze względu na brak składanych ramion  i przekątną równą 722mm- jest bardzo duża i nie sprzyja łatwemu transportowi.

Wind 2

DJI Wind 2DJI Wind 2 to rozwinięcie konstrukcji zastosowanej w dronie Wind 1. Dzięki zastosowaniu zmodyfikowanego systemu napędowego E2000, Wind 2 może się pochwalić większą stabilnością i mocą. W odróżnieniu od poprzednika posiada również odporność na wodę i pył równą IP56. Zmieniono też baterie – ten model lata na akumulatorach MG-12000, podobnie jak octocoptery serii DJI Agras. Zastosowanie innych baterii znacząco zwiększyło maksymalna masę startową – do 10 kg, natomiast waga dodatkowego sprzętu nadal wynosi ok. 2 kg.  Zastosowano tu kontroler lotu A3 i podwójny moduł IMU. Maksymalny czas zawisu platformy bez obciążeń to nawet 40 minut.

Wind 4

DJI Wind 4DJI Wind 4 oraz DJI Wind 8 zostały zaprezentowane oficjalnie na konferencji Airworks 2017. Wind 4 przeszedł, względem poprzedników, znaczące zmiany konstrukcyjne. Zastosowano tu składane ramiona oraz potężny system napędowy E5000. Dron nadal lata na komputerze pokładowym A3 i identycznych bateriach co poprzednik, ale dzięki nowemu systemowi napędowemu waga dodatkowego sprzętu może wynieść tu nawet ok. 10 kg. Urządzenie posiada również regulowaną wysokość podwozia. Na potrzeby nowych dronów zaprojektowano Supply Box – pojemnik do transportu niewielkich towarów drogą powietrzną. Pojemniki te posiadają maksymalny udźwig do 10 kg i elektronicznie zwalnianą blokadę drzwiczek do uwalniania ładunku bez potrzeby lądowania.

Wind 8

DJI Wind 8DJI Wind 8 to zmodyfikowana wersja octocoptera dla rolnictwa DJI Agras MG-1S. Podobnie jak Agras, Wind 8 posiada indeks IP56 oraz unikatowy system składania ramion. Modyfikację przeszedł system napędowy E2000 z Agrasa. Urządzenie nie posiada podnoszonego podwozia, zastosowano tu natomiast – podobnie jak w Wind 4 – podwozie z regulowaną wysokością. Kontroler lotu A3 jest wspomagany tu przez podwójne systemy IMU i GPS, poprawiające bezpieczeństwo i stabilność lotu. Wind 8 może latać na dwóch akumulatorach DZ-22000 jednocześnie. Warto dodać, że jedną z możliwości konfiguracyjnych jest tutaj m.in. zastosowanie wykrywacza stężenia metanu z wykorzystaniem technologii laserowej.

 

Seria DJI Wind w Drony.net

Urządzenia z serii Wind są u nas dostępne na zamówienie i posiadają wiele opcji konfiguracyjnych, w związku z czym realizacja każdego zamówienia będzie się odbywała po wnikliwych konsultacjach z klientem. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt mailowy na bok@drony.net lub telefonicznie na numer 732 989 197.

 

 

Dodaj komentarz