Nowości DJI w segmencie Enterprise, czyli Zenmuse XT2 i Payload SDK

Nowości DJI w segmencie Enterprise, czyli Zenmuse XT2 i Payload SDK

Po krótkim okresie ciszy w segmencie profesjonalnym, firma DJI, najważniejszy producent komercyjnych bezzałogowców na świecie, ogłosiła premierę swojej nowej kamery termowizyjnej Zenmuse XT2. Prezentacja nowego sprzętu z sektora Enterprise zbiegła się w czasie z prezentacją Payload SDK. Jest zestaw narzędzi dla deweloperów zogniskowany na wykorzystanie akcesoriów i komponentów produkcji własnej lub innych producentów na platformie serii Matrice 200. Co ciekawego siedzi w nowej termowizji od DJI i czym dokładnie jest Payload SDK? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Zenmuse XT2

Zenmuse XT2 Payload SDKZenmuse XT2 to nic innego jak kamera termowizyjna FLIR TAU 2 (te same modele „siedziały” w XT pierwszej generacji) z dodatkowym wsparciem ze strony zwykłego sensora optycznego. Urządzenie zresztą niewiele się różni od pokazanej światu około pół roku temu kamery FLIR Duo Pro R. Największą różnicą jest tu oczywiście integracja z gimbalem i kompatybilność Plug & Play z określonymi dronami DJI. W przypadku XT2 kompatybilność na tą chwilę ogranicza się do 4 bezzałogowców: quadrocopterów Matrice 200, Matrice 210, Matrice 210 RTK oraz hexacoptera Matrice 600 Pro. Warto zauważyć, że na liście kompatybilnych dronów brakuje serii Inspire (co zrozumiałe, biorąc pod uwagę wagę i gabaryty XT2), ale również pierwszego modelu Matrice 600. Dodatkowo, w przypadku M600 Pro producent zaznacza, że nie wszystkie funkcjonalności XT2 będą mogły być wykorzystane. Funkcje takie jak Heat Track (śledzenie przez kamerę najcieplejszego widzianego punktu) czy Quick Track (śledzenie przez kamerę wybranego obiektu) będą dostępne tylko w połączeniu z którymś z dronów z serii Matrice 200.

Poza nowymi funkcjami śledzenia, Zenmuse Xt2 posiada m.in. technologię FLIR MSX®, pozytywnie wpływającą na szczegółowość rejestrowanego obrazu termograficznego. Nowością jest też stopień ochrony przez drobnymi ciałami stałymi (1mm średnicy i większe) oraz kroplami wody IP44. Mając na uwadze fakt, że quadrocoptery Matrice serii 200 posiadają indeks IP43, możliwe będzie posiadanie urządzenia wyspecjalizowanego, względnie odpornego na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Na tą chwilę największą niewiadomą w przypadku XT2 jest jej cena. Zadecyduje ona ostatecznie o przydatności nowej kamery termowizyjnej, ale patrząc na ceny starych kamer XT, nie ma co liczyć na okazyjne kwoty.

Payload SDK

Spotlight Payload SDKDruga z nowości zaprezentowanych w ostatnim czasie – Payload SDK – w założeniu ma pozwalać na używanie urządzeń producentów nie związanych z DJI na platformie serii M200. Za komunikację z komponentami drona, takimi jak kontroler lotu, GPS czy system transmisji obrazu,  ma odpowiadać zestaw protokołów. „Łącznikiem” w tej komunikacji będzie DJI SkyPort – adapter z portem komunikacyjnym, a zarazem mocowanie. Dzięki integracji systemów ma być możliwy wizualny podgląd danych z zewnętrznych modułów czy też zmiana ustawień z poziomu aplikacji mobilnej DJI Pilot lub aplikacji dedykowanej, napisanej specjalnie na potrzeby sprzętu przy pomocy Mobile SDK. Teoretycznie jest więc możliwe stworzenie dowolnego urządzenia na bazie sprawdzonej platformy powietrznej.

W rzeczywistości Payload SDK wiąże się z wieloma ograniczeniami.

Z zestawu narzędzi dla deweloperów mogą skorzystać tylko zarejestrowane firmy, instytucje rządowe / edukacyjne i inne osoby prawne. Osoby fizyczne nie mogą aplikować o licencję dla deweloperów. Sama licencja natomiast wiąże się przedstawieniem firmie DJI całego pomysłu na własne urządzenie, a w przypadku akceptacji uiszczenie opłaty licencyjnej w wysokości 10.000$ / rok (do listopada 2018 opłata wynosi „jedynie” 5000$). Dodatkowo gotowego produktu nie można sprzedawać, dopóki nie otrzyma się od producenta licencji komercyjnej, co równoznaczne jest z dodatkowymi, tym razem nie ustalonymi z góry kosztami. Wyżej wymienione ograniczenia z pewnością są kubłem zimnej wody na głowy osób, które pomyślały, że DJI w końcu wychodzi z ery restrykcyjnego zintegrowania swoich produktów i braku kompatybilności z podzespołami innych firm.

Ciekawie zapowiada się natomiast akcesorium, które wypłynęło na światło dzienne przy okazji prezentacji Payload SDK. Mowa o oświetleniu mocowanym w gnieździe gimbala dronów serii Matrice 200. Urządzenie posiada 4 diody LED o rzekomej, łącznej mocy ok. 5000 lumenów. W ramach Payload SDK DJI zaprezentowało również sensor multispektralny Slantrange 3PX i sensor RGB/NDVI dla rolnictwa Sentera AGX710.

 

Dodaj komentarz