Jakiego drona wybrać na początek? Poradnik 2019

Jakiego drona wybrać na początek? Poradnik 2019

Jednym z najczęściej zadawanych pytań w branży jest pytanie jakiego drona wybrać na początek. Odpowiedź jest niejednoznaczna. Najłatwiej by było zwyczajnie rzucić nazwy trzech, może czterech modeli. My jednak chcielibyśmy pójść o krok dalej i wypunktować również parę porad przydatnych podczas zakupu.

1. Nie kupuj „z marketu”

Nie piszemy tego, żeby oczernić sieciówki. Chodzi bardziej o modele, które często są w nich dostępne. Jakość niektórych produktów pozostawia wiele do życzenia, ale też – co bardziej istotne – trudno później znaleźć do nich części zamienne. Szkoda wydawać pieniądze na zabawkę nieznanej marki, tylko po to żeby przy pierwszych kilku lotach połamać śmigła i nie móc znaleźć dodatkowych lub chociaż ich zamienników. Takie zabawki najczęściej lądują po paru dniach na dnie szafy. Lepszą opcją jest poszukanie drona firmy uznanej w branży, takiej jak Syma, Hubsan, Ryze czy – w przypadku większego budżetu – firmy DJI. Zawsze można również wybrać się osobiście lub zadzwonić do jednego z branżowych sklepów. Może nie jest to zasada, ale pracownicy sklepów z dronami często są w stanie lepiej naprowadzić klienta na kupno właściwego urządzenia, niż pracownicy dużych sieciówek.

2. Tańsze, nie znaczy łatwiejsze w obsłudze

Bardzo często spotykamy się z mylnym założeniem, że droższe i większe drony są trudniejsze do opanowania. Prawda jest taka, że urządzenia półprofesjonalne i bardziej zaawansowane posiadają często dużo więcej systemów wspomagających lot, takich jak GPS, czy sensory antykolizyjne. W większości najtańszych zabawek takich „wspomagaczy” nie uświadczymy, a co za tym idzie trudniej będzie je opanować. Początkującym operatorom trudniej jest ustabilizować lot, jeśli model nie posiada chociażby barometru, stabilizującego drona w osi pionowej.
Z drugiej strony, jeśli nauczymy się sterować urządzeniem pozbawionym modułów pomocniczych, latanie bardziej zaawansowanymi dronami nie powinno sprawić nam żadnych problemów. Dodatkowo, mniej żal będzie rozbić o ścianę zabawkę za 100 zł, aniżeli świetny sprzęt za kilka tysięcy złotych – bo nie oszukujmy się, nawet „najmądrzejsze” drony można zniszczyć. Zawsze można też rozważyć kupno symulatora lotu.

3. Spójrz na datę powstania artykułu

Artykuł ten powstał w maju 2019 roku, a proponowane tu urządzenia są według nas optymalne na tą chwilę. Problem w tym, że branża dronowa jest bardzo dynamiczna i takie zestawienia szybko się starzeją. W internecie można znaleźć wiele poradników, proponujących rozwiązania przestarzałe lub wycofane z produkcji. Dla pewności zawsze lepiej skontaktować się z nami mailowo lub telefonicznie na numer 607 257 628 – chętnie podpowiemy co wybrać w danym momencie.


Skoro już to mamy za sobą, przejdźmy do konkretnych modeli. Przed zakupem trzeba się jeszcze zastanowić nad kilkoma czynnikami wpływającymi na wybór. Pierwszym jest oczywiście cena. Jeśli chcemy wydać do 200 zł, nie będziemy mieli zbyt wielu funkcjonalności do wyboru. Jeśli w grę wchodzi kwota do 2000 zł, warto się zastanowić, czy nie wybrać produktu tańszego, ponieważ w zakresie 500 – 2000 zł jest nisza, w której ciężko o kupno opłacalnego sprzętu (aczkolwiek nie jest to niewykonalne). Za więcej niż 2000 zł można natomiast zakupić pierwsze drony półprofesjonalne.
Kolejną rzeczą do przemyślenia jest wybór interesujących nas funkcjonalności. W kategorii do 2000 zł najważniejszymi czynnikami wpływającymi na cenę są: kamera, jej jakość i stabilizacja obrazu, czyli tzw. gimbal. Następnie warto się przyjrzeć systemom stabilizacji lotu: GPS-owi i sensorom.

Drony do 200 zł

W tym przedziale cenowym nie ma zbyt wielkiej filozofii. Wybranie któregoś z modeli firmy Hubsan (np. leciwy, ale nadal ciekawy H107P) lub Syma (tu warto się przyjrzeć modelowi X15) będzie dobrym wyborem. Oba wymienione urządzenia nie mają modułu GPS, posiadają natomiast barometr, więc łatwiejsze będzie opanowanie drona w osi pionowej. Nie ma też problemu ze znalezieniem części zamiennych do nich – czy mowa tu o śmigłach, silnikach, czy obudowach. W cenie do 200 zł można też zakupić Symę X15W – zabawkę wyposażoną w kamerkę z możliwością podglądu na żywo. O ile jest to fajny „bajer”, należy pamiętać, że w takich niewielkich urządzeniach wykorzystywane są kamery niskiej jakości, nie uświadczymy tu również żadnej stabilizacji obrazu. W tej kategorii cenowej należy więc traktować tą funkcjonalność z dystansem.

Drony do 1000 zł

Tu jest trochę ciekawiej, jeśli chodzi o wybór. I wcale nie znaczy to, że trzeba od razu wydawać równo 1000 zł. Paradoksalnie cena najciekawszego modelu w tej kategorii cenowej zaczyna się od ok. 400 zł. Mowa o Ryze Tello. Dron ten powstał we współpracy z DJI – liderem na rynku dronowym – i firmą Intel, a jego siłą jest stabilizacja – zarówno jeśli chodzi o lot, jak i obraz. Pomimo tego, że Tello nie posiada systemu GPS, jest w stanie uzyskać stabilny zawis dzięki sensorom optycznym, skierowanym w dół. Nie musi się też wstydzić jakości obrazu z kamery, gdyż jest najtańszym dronem wyposażonym w elektroniczną stabilizację obrazu. Tello posiada masę dodatkowych akcesoriów, z czego najważniejszym jest pad do precyzyjnego sterowania. Wersja podstawowa może być kontrolowana za pomocą urządzenia mobilnego, ale nie jest to zbyt wygodne. Warto też zaznaczyć, że Tello występuje w wielu wersjach: Tello Iron Man, Tello EDU, czy też w wersji rozbudowanej o dodatkowe akcesoria Tello Boost Combo.
Jeśli natomiast zależy nam na czymś większym, można rozważyć zakup quadrocoptera Syma X25 Pro, który dzięki swoim rozmiarom poradzi sobie na zewnątrz lepiej niż Tello. X25 Pro posiada też GPS, co dodatkowo pomaga w stabilizacji.

Drony do 2000 zł

W tej kategorii pojawia się pierwszy quadrocopter z prawdziwego zdarzenia od firmy DJI – Spark. Za niecałe 2000 złotych można już nagrać materiał, którym można się pochwalić. Wszystko za sprawą sensownej kamery i gimbala. Dużą wadą sprzętu jest krótki zasięg (do 100 metrów), który można jednak lekko poprawić wgrywając mod FCC. Warto się jednak pospieszyć z zakupem – Spark jest już trochę czasu na rynku i zaczyna być powoli wycofywany z produkcji. Z jednej strony, daje to szansę kupna w atrakcyjniejszej cenie. Inna kwestia to opłacalność zakupu produktu nie pierwszej świeżości, w chwili gdy na horyzoncie majaczy prawdopodobna premiera DJI Spark 2.

Drony za więcej niż 2000 zł

Powyżej 2000 zł opłacalność zakupu zależy coraz bardziej od osobistych preferencji. Ta kategoria cenowa jest zdominowana przez drony firmy DJI. Należałoby się zastanowić, czy wystarczy nam sprzęt hobbystyczny o dobrych parametrach (DJI Mavic Air), czy lepszym wyjściem byłby quadrocopter półprofesjonalny (DJI Mavic 2 Pro / Zoom, DJI Phantom 4 Pro). Oczywiście jednym z najważniejszych czynników jest w tym segmencie budżet – cena profesjonalnego sprzętu do filmowania może wynieść nawet 100 tys. złotych.

Dodaj komentarz