DJI Robomaster S1 – pytania i odpowiedzi

DJI Robomaster S1 – pytania i odpowiedzi

Poniżej znajduje się FAQ – zestaw często zadawanych pytań i odpowiedzi, dotyczących robota edukacyjnego DJI Robomaster S1. Lista została przetłumaczona ze strony producenta.


Podstawy

Jak można kontrolować DJI Robomastera S1?

Robomaster może być sterowany poprzez komputer, urządzenie mobilne z ekranem dotykowym lub dedykowany gamepad. W przypadku korzystania z pada z urządzeniem mobilnym, robot może być jednocześnie obsługiwany myszką, podłączoną do dedykowanego portu USB.

Jak można się połączyć z DJI Robomasterem S1?

Użytkownicy mogą się połączyć za pomocą sieci WiFi lub routera. W przypadku połączenia WiFi, urządzenie mobilne lub komputer łączą się z modułem WiFi w Robomasterze. Połączenie za pomocą routera zapewnia szersze pokrycie sygnałem, dzięki czemu możliwych jest kilka metod połączenia w obrębie robotów, pracujących jednocześnie w tej samej sieci.

Podczas sterowania Robomasterem poprzez router, czy router musi być połączony do internetu?

Nie.

Jakie są wymagania produktu względem routera?

1. Szyfrowanie WiFi w routerze musi posiadać standard WPA/WPA2-PSK;

2. Należy upewnić się, czy ilość urządzeń połączonych z routerem nie osiągnęła maksymalnej wartości;

3. Router musi pozwalać na komunikację pomiędzy sparowanymi urządzeniami;

4. Połączenie z routerem nie może wymagać podwójnego potwierdzenia loginu.

Na jakich typach powierzchni można sterować Robomasterem?

Płaskie powierzchnie, takie jak drewniana podłoga, dywan, kafelki i beton, są optymalne dla Robomastera. Użytkownicy powinni unikać zbyt gładkich powierzchni, gdyż koła mogą mieć problem z uzyskaniem odpowiedniej trakcji, co może skutkować nieprecyzyjnym sterowaniem. Powierzchnie o drobnych cząstkach, takich jak piasek czy pył, powinny być unikane.

Jaki jest czas pracy S1 na jednej baterii?

Bateria może wytrzymać do 35 minut ciągłego używania. Pomiar odbył się podczas jazdy Robomastera ze stałą prędkością 2.0 m/s na płaskiej powierzchni. W stanie spoczynku urządzenia, bateria może procować ok. 100 minut.

Jaka jest maksymalna prędkość S1?

Maksymalna prędkość do przodu to 3.5 m/s, a do tyłu – 2.5 m/s. Maksymalna prędkość podczas jazdy na boki to 2.8 m/s.

Jaki jest zasięg transmisji Robomastera?

Połączenie poprzez WiFi:

CE, 2.4 GHz 130 m, 5.8 GHz 70 m

Połączenie poprzez router:

CE, 2.4 GHz 180 m, 5.8 GHz 70 m

* Uwaga: powyższe wyniki zostały uzyskane w środowisku wolnym od zakłóceń i przeszkód. Zablokowany sygnał lub jego zakłócenia wpływają negatywnie na zasięg i stabilność transmisji. Należy utrzymywać antenę S1 w pozycji jak najbliższej do pionowej, w celu uzyskania optymalnej transmisji.

W przypadku połączenia WiFI, urządzenie mobilne wykorzystane do testów do iPad szóstej generacji (2018). W przypadku połączenia poprzez router, przetestowano kilka urządzeń: routerem testowanym w warunkach CE był TP-Link Archer C7.

Jakie tryby strzelania posiada S1?

S1 posiada dwa tryby strzelania: kulki żelowe i promienie podczerwieni.

Czy działko jest bezpieczne?

Działko strzela żelowymi kulkami i promieniami podczerwieni. Funkcja strzelania Robomastera spełnia wymagania bezpieczeństwa wszystkich większych krajów i regionów na świecie. S1 posiada dodatkowe zabezpieczenie, po włączeniu którego, kulki żelowe nie mogą być wystrzelone jeśli kąt odchylenia działa do góry będzie większy niż 10 stopni. Promienie podczerwieni również są bezpieczne i nie mogą być powodem żadnego fizycznego uszkodzenia ciała.

Czy DJI Robomaster S1 jest wodoodporny?

Nie.


Funkcje

Jakie języki programowania wspiera Robomaster S1?

Scratch i Python.

Jakie platformy do programowania wspiera DJI Robomaster S1?

S1 wpiera tylko oficjalną platformę do programowania, zapewnioną przez aplikację RoboMaster, nazywającą się RoboMaster Lab. Ta funkcja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach. Możliwe jest programowanie, połączenie i sterowanie Robomasterem bezpośrednio z  RoboMaster Lab.

Nie umiem programować. Nadal mogę używać DJI Robomastera S1?

Aplikacja RoboMaster posiada mnóstwo materiałów do nauki, w tym poradniki, kursy video, kursy programowania i wiele innych, pozwalających użytkownikom bez doświadczenia programistycznego na szybki start. Ponadto, Robomaster posiada dużo trybów i funkcji, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy, takich jak tryb FPV czy tryb Bitwy.

Jak mogę zaimplementować / użyć programów, które napisałem/am?

Możliwe jest bezpośrednie uruchamianie programów z RoboMaster Lab, w celu sprawdzenia jak wpływają na działanie Robomastera. Można również ustawić swój program jako specjalną funkcję lub program autonomiczny.  Specjalne funkcje muszą być wybrane poprzez naciśnięcie ikony w interfejsie FPV, podczas kontroli robota w aplikacji.  Programy autonomiczne są zapisywane bezpośrednio w Robomasterze i mogą być zsynchronizowane poprzez naciśnięcie przycisku „Autonomous Program” na S1. Możliwe jest też dzielenie się programami z innymi użytkownikami poprzez aplikację RoboMaster.

Co rozpoznaje DJI Robomaster S1?

1. Klaskanie: S1 rozpoznaje dwa lub trzy następujące po sobie klaśnięcia i może być zaprogramowany na wykonanie spersonalizowanych reakcji.

2. Gesty: S1 wykrywa ludzkie gesty, takie jak sygnał dłonią lub ręką i może być zaprogramowany na wykonanie spersonalizowanych reakcji.

3. Inne roboty Robomaster: S1 może wykrywać inne jednostki  RoboMaster S1.

4. Znaczniki optyczne: S1 może rozpoznać 44 typy oficjalnych znaczników optycznych, składających się głównie z liter, numerów i znaków specjalnych. Pliki zawierające znaczniki można pobrać ze strony producenta.

5. Linie na podłożu: S1 może wykrywać i podążać trasami koloru niebieskiego, czerwonego i zielonego o szerokości ok. 15-25 mm.

Jakie moduły i komponenty mogą być kontrolowane za pomocą spersonalizowanego oprogramowania?

Do wielu części DJI Robomastera S1 można uzyskać dostęp i kontrolować je za pomocą napisanego własnoręcznie oprogramowania, w tym 7 silników, 6 detektorów uderzenia, 7 czujników podczerwieni, 21 świateł LED, sensor optyczny, mikrofon, głośnik i 2 żyroskopy.

Jaki jest efektywny zasięg wykrycia w trybie Follow?

Tryb śledzenia jest najbardziej efektywny, kiedy obiekt jest w zasięgu 1-3 metrów od Robomastera.

Czy DJI Robomaster S1 może zapisywać zdjecia i filmy?

Jeśli włożona jest karta microSD, S1 może zapisywać zdjęcia i filmy 1080p; bez karty microSD możliwy jest zapis tylko w 720p.

Gdzie są przechowywane zdjęcia z DJI Robomastera S1? Jak mogę je wyeksportować?

Zdjęcia z S1 są przechowywane na karcie microSD (jeśli jest włożona). Można je ściągnąć na lokalne urządzenie lub udostępnić bezpośrednio na media społecznościowe. Dla zdjęć na karcie microSD, można wyjąć kartę  i użyć urządzenia zewnętrznego do wyeksportowania plików.

Potrzebuję karty microSD do zapisywania i przechowywania filmów? Gdzie są przechowywane filmy? Mogę je wyeksportować?

Użytkownicy mogą zapisywać i przechowywać filmy, używając aplikacji RoboMaster. Jednakże, bez karty microSD, jedyną opcją jest rozdzielczość 720p. Z kartą microSD, możliwe jest nagrywanie 1080p, aczkolwiek należy zauważyć, że podgląd nadal będzie realizowany w rozdzielczości 720p. Wersja filmu w rozdzielczości będzie przechowywana na karcie microSD i może być eksportowana za pomocą zewnętrznego urządzenia.

Ile Robomasterów może jednocześnie uczestniczyć w trybie Bitwy?

Maksymalnie sześć jednostek S1 może być używanych w tym samym czasie w trybie Bitwy.

W jaki sposób Punkty Życia (Hit Points – HP) i inne zasady gry są ustalane i egzekwowane?

Po wybraniu trybu Bitwy (Battle Mode) w aplikacji RoboMaster, zasady gry oraz HP są wykrywane i implementowane przez system arbitrażu, dzięki czemu wszyscy użytkownicy mają równe szanse.

Jakie routery są rekomendowane do zabawy wieloosobowej?

W trybie Bitwy, rekomendowane jest użycie routera wspierającego 5GHz, aby zredukować zakłócenia sygnału. W przypadku użycia routera, który obsługuje tylko  2.4GHz, rekomendowane jest wybranie routera 3×3 MIMO.

Rekomendowane są poniższe urządzenia:

TP-Link Archer C7; NETGEAR X6S


Komponenty i akcesoria

Jakie porty posiada S1 i jakie akcesoria obsługuje?

S1 posiada 6 portów PWM, wspierających obsługę serwomechanizmów, świateł LED, sterowników i innych. Więcej informacji na temat wspieranych akcesoriów znajduje się w kursie programowania.

Jak naładować baterię Robomastera S1 i jak długo trwa ładowanie?

Baterię można naładować za pomocą oficjalnej ładowarki. Naładowanie baterii do pełna zajmuje średnio 90 minut.

Jak obchodzić się z baterią, która nie jest używana przez dłuższy okres czasu?

Rekomendowane jest pełne naładowanie i rozładowanie baterii przynajmniej raz na 3 miesiące.

Czy kulki żelowe wykonane są z bezpiecznego materiału? Co powinienem wiedzieć o korzystaniu z kulek?

Kulki żelowe Robomastera S1 wykonane są z bezpiecznego, nietoksycznego żelu, który mięknie i rozszerza się po zanurzeniu w wodzie. Należy ich używać zgodnie z instrukcjami. W normalnej temperaturze, kulki należy moczyć w wodzie przez ok 4 godziny. Rekomendowane proporcje to 500 kulek (pełna nakrętka pojemnika z kulkami) na 1 litr wody. Kulki zaczną parować i kurczyć się krótko po wyjęciu z wody, więc należy je wykorzystać w okresie do 24 godzin (normalna temperatura i wilgotność). Możliwe jest też zamknięcie kulek w butelce, aby wydłużyć czas przechowywania. Zarówno zestaw podstawowy jak i zestaw PlayMore Kit zawierają kulki. Dodatkowe kulki są możliwe do kupienia w sklepach.

Jaka jest pojemność pojemnika na kulki w Robomasterze?

Pojemnik na kulki może pomieścić ok. 430 kulek żelowych.

Jak złożyć Robomastera S1? Dostępne są jakieś poradniki lub instrukcje?

Szczegółowy poradnik dotyczący złożenia jest dostępny w aplikacji oraz online. Użytkownicy mogą również znaleźć instrukcje złożenia w instrukcji obsługi. W celu uzyskania większej ilości informacji, należy obejrzeć filmy instruktażowe.


Aktywacja i aktualizowanie

Jak aktywować Robomastera S1?

Przy pierwszym połączeniu DJI Robomastera S1 z aplikacją Robomaster, automatycznie pojawi się okienko aktywacji produktu. Instrukcja aktywacji znajduje się w aplikacji.

Jak aktualizować oprogramowanie?

Aby zaktualizować oprogramowanie, należy pobrać najnowszą wersję oprogramowania z aplikacji Robomaster i postępować zgodnie z instrukcjami.

Co należy zrobić, jeśli Robomaster S1 rozłączy się z aplikacją podczas procesu aktualizacji?

1. Jeśli utrata połączenia nastąpi podczas ściągania pakietu aktualizacyjnego, należy powtórzyć proces aktualizacji.

2.  Jeśli utrata połączenia nastąpi podczas procesu aktualizacji, nie wpłynie to na proces, ponieważ aplikacja nie bierze w nim udziału. Komunikaty świetlne i dźwiękowe DJI Robomastera S1 będą informować użytkownika o statusie aktualizacji.

Co należy zrobić jeśli wersja oprogramowania zmienionych akcesoriów nie jest kompatybilna z aktualnym oprogramowaniem S1?

Użytkownik zostanie poinformowany o niespójnym oprogramowaniu. Należy zaktualizować oprogramowanie zgodnie z instrukcjami.

Jaki czynnik może spowodować błąd aktualizacji oprogramowania?

1. Aktualizacja oprogramowania nie powiedzie się w przypadku, gdy DJI Robomaster S1 zostanie wyłączony w trakcie procesu aktualizacji.

2.  Aktualizacja oprogramowania nie powiedzie się, jeśli zostanie przerwane połączenie z internetem podczas ściągania pakietu aktualizacyjnego.

Uwaga: W trakcie procesu aktualizacji, normalnym jest rozłączenie się aplikacji i Robomastera, nie wpływa to na aktualizację. Można ponownie połączyć aplikację i urządzenie po zakończeniu aktualizacji.

1 komentarz do wpisu “DJI Robomaster S1 – pytania i odpowiedzi”

  1. Jak dzieci trochę podrosną, a ja będę miał więcej kasy z którą nie będę miał co zrobić, to chętnie w takie gadżety edukacyjno-rekreacyjne zainwestuje… Sądzę, że jest to fajna zabawka do wspólnej zabawy i składania całą rodziną.

Dodaj komentarz