Ronin-MX – pytania i odpowiedzi

Ronin-MX – pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy pytania i odpowiedzi na temat gimbala Ronin-MX, jakie udostępnił producent sprzętu, firma DJI. Mamy nadzieję, że przybliżą one bardziej produkt i rozwieją wszelkie wątpliwości.

 

Ronin-MX

 

1. Jaka jest różnica pomiędzy gimbalem Ronin-MX, a Roninem i Roninem-M?

Ronin-MX został zaprojektowany w myślą o pracy na ziemi i w powietrzu, może się komunikować bezpośrednio kontrolerem lotu A3. Ronin-MX może być zamontowany na hexacopterze Matrice 600 w ciągu kilku minut, więc można płynnie przejść z kręcenia materiału z ziemi na materiał z powietrza.
Ronin i Ronin-M zostały zaprojektowane głównie z myślą o kręceniu z ziemi, nie jest zalecane używanie ich w powietrzu.
Ronin-MX posiada wszystkie funkcjonalności Ronina i Ronina-M – trzy tryby pracy, wbudowany odbiornik i aparatura sterująca – jest też kompatybilny z DJI Assistant 2 i DJI GO.

2. Co to jest M600? Czy można używać Ronina-MX z innymi platformami?

Matrice 600 (M600) to zintegrowany system lotniczy wykorzystujący kontroler lotu A3 i system transmisji Lighbridge 2. Został stworzony do współpracy z Roninem-MX, jak również wszystkimi pozostałymi gimbalami i kamerami DJI Zenmuse.
Nie zaleca się montowania Ronina-MX na innych platformach, ponieważ Ronin-MX nie jest w stanie komunikować się z kontrolerami lotu innymi niż A3 – maksymalną stabilizację zapewnia M600.

3. Jaka jest różnica pomiędzy designem klatkowym Ronina-MX, a designem Ronina-M? Czy konstrukcja bez tzw. klatki nie jest aż tak stabilna?

Nie, konstrukcja bez tzw. klatki zastosowana w Roninie i Roninie-M sprawdza się znakomicie, ale tylko na ziemi.
Kiedy gimbal jest montowany na platformie latającej, jego ruchy są bardziej skomplikowane i wymagają bardziej złożonego balansu. Klatka zaprojektowana dla Ronina-MX blokuje kamerę od góry i od dołu, co polepsza stabilizację w powietrzu.

4. Czy stabilizacja w Roninie-MX jest dokładniejsza i solidniejsza niż w Roninie i Roninie-M?

Tak. Ronin-MX jest w stanie znieść większe przeciążenia zmiany prędkości, co przekłada się na stabilny materiał przy zachowanym równym horyzoncie. Podczas lotu Ronin-MX komunikuje się bezpośrednio z kontrolerem lotu A3 i reaguje natychmiast na rozkazy pilota, więc zawsze utrzymuje synchronizację z ruchami platformy lotniczej. Ponadto, silniki Ronina-MX są mocniejsze niż w poprzednikach, co daje większą redukcję drgań podczas filmowania.

5. Jaki jest zasięg kontroli dla aparatury sterującej Ronina-MX?

Zasięg wynosi ok. 100-200 metrów, podczas użytkowania dedykowanej aparatury i wbudowanego odbiornika. Ronin-MX posiada również port D-bus, aby można było wykorzystać nadajniki innych producentów.

6. Jaki jest największy ciężar obsługiwany przez Ronina-MX?

Domyślna masa wynosi 4.5 kg.

7. Jak ciężki jest Ronin-MX?

Waga wynosi 2.77 kg, wliczając uchwyt i baterię.

8. Jaki jest zasięg Ronina-MX? Czym się różni od zasięgu Ronina i Ronina-M?

Na ziemi zasięg jest taki sam jak poprzedników. W powietrzu zasięg jest zależny od systemu Lightbridge 2 i wynosi do 3.5 kilometra z sprzyjających warunkach.

9. Przy zamontowaniu na M600, jaka jest maksymalna waga kamery z obiektywem jaką można zamontować na Roninie-MX?

Maksymalny udźwig M600 to 6 kg. Jako, że Ronin-MX wraz z pochłaniaczem drgań waży 2.15 kg, maksymalna waga sprzętu na Roninie-MX wynosi 3.85 kg.

10. Czy trzy tryby działania nadal są dostępne w Roninie-MX?

Tak, wszystkie funkcje gimbali Ronin, w tym trzy tryby i opcja używania drugiego kontrolera, są dostępne również w gimbalu Ronin-MX.

11. Czy baterie z Ronina i Ronina-M mogą być używane w gimbalu Ronin-MX i vice versa?

Tak. Bateria dołączona do Ronina-MX jest taka sama jak te w Roninach-M (1580 mAh). Można również dodać drugą baterię Ronina czy Ronina-M do Ronina-MX, aby zasilić kamerę lub akcesoria.

12. Dlaczego bateria gimbala Ronin-MX została przesunięta do przodu?

Bateria została przesunięta dla lepszego balansu w powietrzu. Gniazdo baterii z tyłu nie dostarcza zasilania Roninowi-MX, jest tylko mocowaniem dodatkowej baterii do zasilania kamer i akcesoriów.

13. Na jak długo wystarcza bateria Ronina-MX?

Bateria 1580 mAh starcza na ok. 3 godziny pracy gimbala.

14. Czy Ronin-MX domyślnie zawiera tylne gniazdo baterii?

Opcjonalne gniazdo baterii nie jest zawarte w standardzie.

15. Jak długo tylna bateria może zasilać kamerę?

Czas pracy zależy od kamery. Podczas korzystania z kamery RED Raven i nagrywania w 4K, bateria 4S 4350 mAh wytrzymuje ok. 60 minut.

16. Jak długi jest pełny czas ładowania baterii?

Ok. 70 minut.

17. Z jakimi kamerami Ronin-MX jest kompatybilny?

Ronin-MX jest kompatybilny z wszystkimi kamerami kompatybilnymi z Roninem-M. Został także przetestowany z takimi kamerami jak ARRI ALEXA Mini, RED Dragon, Red Raven, Canon 5D, czy mniejszymi pokroju GH4.

18. Jak można zobaczyć obraz na żywo podczas lotu hexacopterem Matrice 600 z gimbalem Ronin-MX?

Obraz jest transmitowany na urządzenie mobilne za pomocą systemu transmisji Lightbridge 2 (moduł SRW-60G jest wymagany to transmisji krótkiego zasięgu z kamery do modułu powietrznego Lightbridge 2). Zamiast modułu SRW-60G można użyć kabla HDMI do bezpośredniego połączenia z systemem LB 2 na platformie.

19. Czy wymagane są dodatkowe akcesoria do montażu kamer?

Zależy od wagi kamery i przesunięcia środka jej ciężkości.

20. Co to jest Ronin Grip?

Ronin Grip to akcesorium zaprojektowane do wygodnego ustawienia i przenoszenia produktów serii Ronin. Dostępny jest w dwóch rozmiarach – jednym dla Ronina i jednym dla Ronina-M i Ronina-MX.
Większa powierzchnia chwytu pozwala na łatwiejsze zmiany pomiędzy ustawieniami kamer na Roninie. Gdy nie jest używany, Ronin-MX może być oparty o ścianę lub samochód, dając możliwość przerwy w użytkowaniu bez potrzeby korzystania ze stojaka.

21. Co to jest SRW-60G? Do czego jest potrzebne?

The SRW-60G to akcesorium do krótkiej (ok. 10 m) transmisji obrazu. Pozwala na transmisję obrazu z kamery do systemu Lightbridge 2, dając pilotowi Matrice 600 podgląd HD na żywo z kamery. Stosując inne kable, można użyć SRW-60G do współpracy z urządzeniami innymi niż Ronin-MX.

24. Podczas korzystania z Matrice 600, czy jest możliwe konfigurowanie SmoothTrack™ i innych ustawień Ronina-MX za pomocą DJI GO?

Tak. Poza kontrolowaniem M600 można zmieniać również ustawienia SmoothTrack™ w gimbalu Ronin-MX poprzez DJI GO. Ponadto, dla różnych kamer są tworzone różne profile, co pozwala zaoszczędzić czas podczas zmiany kamery.

Dodaj komentarz